Strādā vesels

Valdībā apstiprināta Aktīvās novecošanās stratēģija

2016. gada 6. septembrī

Lai mazinātu sabiedrības novecošanās radītos negatīvos aspektus, Labklājības ministrija (LM) izstrādājusi konceptuālo ziņojumu Aktīvās novecošanās stratēģija ilgākam un labākam darba mūžam Latvijā. Ziņojums otrdien, 6.septembrī, apstiprināts valdībā.

Tā mērķa grupa ir 50 gadus un vecāki iedzīvotāji, īpaši līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai, kuri saskaras ar ievērojamiem šķēršļiem iesaistei darba tirgū. Cilvēkiem pirmspensijas vecumā ir augsts bezdarba risks, šo cilvēku kvalifikācija un prasmes bieži vien ir novecojušas, darbspējas ir samazinājušās ietekmēto veselības apstākļu dēļ. Kā galvenie rīcības virzieni aktīvās novecošanās situācijas uzlabošanai izvirzīta nodarbinātības veicināšana, mūžizglītības nodrošināšana, veselīgs un aktīvs dzīvesveids.

Lai veicinātu ilgāku un veselīgāku iedzīvotāju darba mūžu, plānots novērtēt gados vecāku nodarbināto iedzīvotāju spējas, prasmes un veselības stāvokli. Nepieciešamības gadījumā tiks izstrādāti individuāli atbalsta plāni uzņēmumu līmenī, ietverot darba vietu pielāgošanu, elastīgu darba formu ieviešanu, karjeras konsultāciju un apmācību iespēju nodrošināšanu, veselības uzlabošanas pasākumu īstenošanu, kā arī starppaaudžu prasmju nodošanas veicināšanu. Vienlaikus tiks nodrošināta sasaite ar pieaugušo izglītības pasākumiem, novirzot uz pieaugušo izglītības programmām nodarbinātos, kuriem nepieciešams celt profesionālo kvalifikāciju.

Tāpat paredzēts noteikt un veicināt aktīvās novecošanās potenciālu uzņēmumos. Tā ietvaros plānots izstrādāt un veikt brīvprātīgus uzņēmumu auditus, vērtējot to darba organizācijas piemērotību gados vecāko darbinieku potenciāla izmantošanai. Izvērtēšanas rezultātā sniegs rekomendācijas un sagatavos plānu situācijas uzlabošanai, kā arī sniegs atbalstu tā īstenošanai.

Paredzēts arī veicināt darba devēju izpratni par darbaspēka novecošanās tendencēm un iespējamajiem personāla vadības risinājumiem ilgākam darba mūžam uzņēmumu līmenī, piemēram, elastīgām darba organizēšanas metodēm, darbavietu pielāgošanu, veselību veicinošu darba vidi u.c.

Minētie pasākumi provizoriski būs pieejami 2017.gada II ceturksnī. Līdz 2023. gada 31. decembrim atbalstu plānots sniegt 3000 gados vecākiem strādājošiem cilvēkiem.

Vienlaikus plānoti ilgstošo bezdarbnieku aktivizācijas pasākumi, lai veicinātu ilgstošo bezdarbnieku iekļaušanos sabiedrībā un iekārtošanos piemērotā pastāvīgā darbā, piemērotā apmācību programmā vai kādā no Nodarbinātības valsts aģentūras piedāvātajiem pasākumiem. Mērķa sasniegšanai paredzētas speciālistu konsultācijas, padziļinātas veselības pārbaudes, profesionālās piemērotības noteikšana, motivācijas programmas.

Konceptuālais ziņojums izstrādāts, balstoties arī uz Pasaules Bankas pētījuma "Aktīvās novecošanās izaicinājumi ilgākam darba mūžam Latvijā" rezultātiem.