Strādā vesels

Darba nākotne: sargājot drošību un veselību digitālajā laikmetā

2023. gada 21. novembrī

Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra (EU-OSHA) 25.oktobrī uzsākusi jaunu kampaņu “Drošs un veselībai nekaitīgs darbs digitālajā laikmetā”, kuras mērķis ir panākt, ka līdztekus tehnoloģiju attīstībai darbavietās darbinieku drošība un veselība joprojām ir prioritāte

Lai veicinātu prasmi atpazīt kaitīgos darba vides faktorus darba vietā un novērtēt, cik lieli ir digitālie apdraudējumi pastāv, EU-OSHA uzsākusi jaunu kampaņu par drošību un veselību digitālajā laikmetā. Kampaņas mērķis ir  uzrunāt darbiniekus un darba devējus, lai veicinātu viņu izpratni par digitālās pārveides ietekmi uz darba drošību un veselības aizsardzību, kā arī drošu un produktīvu digitālo tehnoloģiju izmantošanu dažādās nozarēs un darbavietās. Nākamo divu gadu laikā kampaņas ietvaros tiks uzsvērtas piecas prioritārās jomas: darbs digitālajās platformās, automatizācija, attālināts un hibrīds darbs, darbinieku vadīšana, izmantojot mākslīgo intelektu, un viedās digitālās sistēmas. Ar kampaņas laikā plānotajām aktivitātēm tās rīkotāji vēlas stiprināt sadarbību starp ieinteresētajām personām, veicinot proaktīvu riska novērtēšanu drošai un efektīvai darba digitalizācijai.

“Laikā, kad vairāk nekā 80% ES uzņēmumu izmanto datorus, klēpjdatorus, planšetdatorus, viedtālruņus un citas mobilās ierīces, jaunā kampaņa ir būtiska, jo 93% darbinieku lielos uzņēmumos un 85% mikrouzņēmumos izmanto digitālās ierīces. Šī kampaņa pievēršas mainīgajai darba dinamikai, uzsverot nepieciešamību gādāt par drošību un veselības aizsardzību uz cilvēku vērstu digitālo pārmaiņu apstākļos. Tā kā mākslīgais intelekts, mākoņdatošana un kolaboratīvie roboti kļūst par neatņemamu darba daļu, mainās pati darba būtība.” Tā, atklājot kampaņu, norādīja Eiropas nodarbinātības un sociālo tiesību komisārs  Nikolass Šmits (Nicolas Schmit).

“Mūsdienu dinamiskā darba vide, ko vienlaikus ietekmē gan klimata pārmaiņas, gan digitalizācija, maina gan to, kādas ir darba attiecības, gan to, kā, kad un kur darbs tiek veikts. Tāpēc darba devējiem ir jāseko līdzi ne tikai izmaiņām normatīvajos aktos, bet arī nozares attīstības tendencēm – jau šobrīd darba vidē tiek izmantoti digitālie risinājumi, kas uzlabo darbinieku drošību, piemēram, viedie individuālās aizsardzības līdzekļi, roboti, kas veic darbu cilvēku vietā, bet darbinieki mēdz darbu veikt no citas valsts un citās laika zonās”, skaidro Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis.

Lai vērstu sabiedrības uzmanību uz darba aizsardzības jautājumiem un informētu par situāciju un risinājumiem, kampaņas “Drošs un veselībai nekaitīgs darbs digitālajā laikmetā” viena no redzamākajām aktivitātēm būs nākamajā gadā organizētais labas prakses balvas konkurss "Zelta ķivere", kurš Latvijā norisināsies jau divdesmito reizi. Konkursā tiks meklēti uzņēmumu piemēri, kas, ieviešot digitālos risinājumus, ir domājuši arī par darbiniekiem, palīdzot viņiem apgūt jaunās tehnoloģijas, iekārtojot tehnoloģijām un darbiniekiem atbilstošu darba vidi vai veicot citus preventīvus pasākumus.