LBAS organizēta Starptautiskajai darba aizsardzības dienai veltīta konference
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) kā ik gadu organizē Starptautiskajai darba aizsardzības dienai veltītu konferenci, un šogad tā notiks 27. aprīlī plkst. 11.00, Arodbiedrību namā, Rīgā, Bruņinieku ielā 29/31, 2. stāva zālē. Starptautiskā darba aizsardzības diena ir 28. aprīlī, un Starptautiskās Darba organizācijas šī gada tēma šai dienai ir “Darba drošības datu apkopošana un izmantošanas optimizācija”.
LBAS organizētā konference sāksies ar piemiņas brīdi bojā gājušajiem un cietušajiem nelaimes gadījumos darbā.
LBAS darba aizsardzības eksperts Ziedonis Antapsons konferencē runās par arodbiedrību piedalīšanos nelaimes gadījumu statistikas pilnveidošanā. LBAS eksperts uzsver, ka nelaimes gadījumu statistika ir pamats darba aizsardzības politikas veidošanai valstī, taču šī statistika Latvijā ir ļoti neprecīza – gada laikā tiek fiksēti nepilni 2000 nelaimes gadījumi darbavietā. Taču zinātnieku pētījumi liecina, ka to skaits patiesībā ir ap 30 000.
“Tā kā darba aizsardzības politika tiek veidota, vadoties pēc oficiālās statistikas, tad jāsecina, ka darba aizsardzība gan uzņēmumu, gan valsts līmenī nav prioritāte,” norāda LBAS darba aizsardzības eksperts Ziedonis Antapsons, “Arodbiedrības pagaidām dzirdīgas ausis nav atradušas, jo šo jautājumu par objektīvu nelaimes gadījumu skaitu mēs esam aktualizējuši gan Valsts darba inspekcijas, gan Labklājības ministrijas, gan Saeimas līmenī. Eiropas statistika atspoguļo Latviju kā laimes zemi, vadoties pēc nelaimes gadījumu skaita uz vienu bojā gājušo. Vidēji Eiropas Savienībā notiek 600 nelaimes gadījumi darba vietā uz vienu bojā gājušo, Latvijā šis rādītājs ir apmēram 55. Nav jābūt ekspertam, lai saprastu, ka Eiropas Savienībā nevar būt 10 reizes sliktāka situācija kā Latvijā.”
Par galveno problēmu arodbiedrības uzskata to, ka absolūtais vairākums nelaimes gadījumu darba vietās tiek noslēpti, netiek uzskaitīti un izmeklēti, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.950.
“Kardinālu risinājumu šeit nav,” saka Ziedonis Antapsons, “Vienīgais risinājums ir atkal un atkal griezties pie arodbiedrībām un sabiedrības, lai netiktu pieļauta nelaimes gadījumu slēpšana un neizmeklēšana. Iepriekš minēto apstākļu rezultātā Latvijas iedzīvotāja vidējais mūža ilgums ir par 10 gadiem īsāks nekā citās attīstītajās Eiropas valstīs. Tas ir tāpēc, ka lielākais vairākums darbinieku strādā smagos un kaitīgos darba apstākļos, kā arī gūst traumas darba vietā.”
Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis konferencē informēs par tēmu “Darba aizsardzība Latvijā – šodiena un rītdiena”. Par svarīgākajiem darba vides indikatoriem – no globāliem un nacionāliem līdz konkrētā darba vietā lietojamiem stāstīs Darba drošības un vides veselības institūta pētniece Svetlana Lakiša. SIA Maxima Latvijas darba aizsardzības un darbinieku veselības daļas vadītājs Reinis Plakanis dalīsies ar uzņēmuma SIA Maxima Latvija pieredzi, bet AS Latvenergo pieredzē dalīsies AS Latvenergo Vides un darba aizsardzības direktore Irēna Upzare. LBAS darba aizsardzības konsultants Mārtiņš Pužuls informēs par arodbiedrību apkopojamo statistika un ko no tās varam iegūt. Jautājumu un debašu daļu vadīs LBAS priekšsēdētāja vietniece Irēna Liepiņa.