Radona mērījumi darba vietās un publiskās ēkās
2018. gada 31. janvārī
Noņemtie detektori mērījumu nolasīšanai tika nosūtīti uz Zviedriju, kur tos analizēja Radonova Laboratories AB akreditētajā laboratorijā saskaņā ar ISO 11665-4 standartu “Measurement of radioactivity in the enevironment Air: radon-222”.
Radona mērījumu rezultāti darba vietās un publiskajās ēkās
Darba vietu un publisko ēku radona koncentrācijas novērtējuma analīzē tika izmantoti mērījumu rezultāti no 941 detektoriem. Vidējais radona gāzes koncentrācijas līmenis pētījumā iesaistītajās organizāciju ēkās bija 71 Bq/m3:
- vidējā koncentrācija 75 darba vietu ēkās – 47 Bq/m3;
- vidējā koncentrācija 97 skolu (vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs) ēkās – 90 Bq/m3;
- vidējā koncentrācija 71 pirmskolas izglītības iestāžu ēkās – 67 Bq/m3.
No novērtējuma laikā izvietotajiem detektoriem, tikai 5% no novērtējumā apsekotajām telpām tika konstatēta radona gāzes koncentrācijas virs 200 Bq/m3. Kopumā paaugstināta koncentrācija konstatēta 33 pētījumā iesaistītajās ēkās.
- ja koncentrācija ēkās ir lielāka par 200 Bq/m3 gadā, ir jāveic izvērtējums, vai nepieciešami aizsardzības pasākumi radona ietekmes samazināšanai. Ja tiek konstatēts, ka līmenis ēkā ir lielāks par 600 Bq/m3 vidēji gadā, tad nekavējoties jāveic aizsardzības pasākumi;
- ja darba vietās radona vidējā īpatnējā radioaktivitāte ir lielāka par 400 Bq/m3 gadā, darba devējs nodrošina aizsardzības pasākumus.
- izglītības iestāžu garderobju telpas, kurām nav logu un mehāniskās vēdināšanas;
- palīgtelpās, kurās uzturas īslaicīgi un ikdienā netiek vēdinātas;
- bibliotēkas telpās, kas tiek reti vēdinātas;
- ēkās, kurās veikta siltināšana, samazinot dabīgo gaisa apmaiņu;
- ēkās, kuras siltinātas, izmantojot ogļu izdedžus.
Radons ir dabiskas izcelsmes jonizējošā starojuma avots, kas veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības. Paaugstinātu radona koncentrāciju telpā var izraisīt dažādi faktori: ēkas ģeoloģiskais pamats, ēkai izmantotie būvmateriāli, pietiekama telpu nevēdināšana (vai nepietiekama telpas gaisa apmaiņa ar apkārtējo vidi). Radona koncentrāciju var samazināt, likvidējot plaisas ēkas konstrukcijā, kā arī veicot papildus ēkas sienu un grīdas hermetizāciju un ventilāciju. Papildus tam iespējams pastiprināt ventilāciju zem telpas grīdas, izveidot radona nosēdtilpnes un pozitīvā spiediena sistēmu. Tomēr visvienkāršākais un efektīvākais radona koncentrācijas samazināšanas veids ir regulāra telpas vēdināšana, ja tas ir iespējams, tādejādi samazinot gaisa fizikālo, ķīmisko un bioloģisko faktoru iedarbības pakāpi uz cilvēku iekštelpās. Gadījumos, kad nodarbinātie telpās darbu veic epizodiski un ventilācija nestrādā visu laiku, tā noteikti jāieslēdz pirms darba uzsākšanas šajās telpās, un darbu drīkst sākt tikai pēc telpas izvēdināšanas. Alternatīva šiem pasākumiem - ierobežot laiku, ko šajā telpā atļauts uzturēties, jo radona ietekme proporcionāli atkarīga no telpā pavadītā laika.
VVD RDC turpmākās aktivitātes radona novērtējumā
No 2017.gada līdz 2018.gada pavasarim VVD RDC veic datu apstrādi un analīzi. Datu izvērtēšanā tiek piesaistīti RSU DDVVI pārstāvji, nepieciešamības gadījumā ar iestāžu/uzņēmumu pārstāvjiem precizējot iepriekš sniegto informāciju.
VVD RDC tuvākajā laikā nav plānojis atkārtoti nodrošināt iespēju veikt bezmaksas mērījumus darba vietās un publiskās ēkās.
Neskaidrību gadījumā par mērījumu rezultātiem novērtējumā piedalījušos darba vietu un publisko ēku pārstāvji tiek aicināti sazināties par tālruni 67084207 vai e-pastu: radons@vvd.gov.lv/" target="_blank">Ieslēdz javascriptu, lai apskatītu adresi. .
Informācijas avots: Valsts vides dienests