Izmaiņas obligātās sociālās apdrošināšanas pret NG un AS atlīdzības piešķiršanas kārtībā
2024. gada 21. augustā
Valdība otrdien 20.augustā apstiprināja izmaiņas obligātās sociālās apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanas un aprēķināšanas kārtībā, precizējot tiesību normas saistībā ar apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanu un aprēķināšanu.
Izmaiņas attieksies uz nepieciešamo dokumentu iesniegšanu, aprēķinos izmantotās vidējās algas aprēķināšanu, aprēķinātās atlīdzības pārtraukšanu un rakstveida apliecinājuma izsniegšanu par personai paredzamo ārstēšanos medicīniskās rehabilitācijas iestādē un ķirurģiskas operācijas izdevumu apmaksu.
Izmaiņas nosaka - ja darbspēju zaudējums (novērtējums procentos) pēc apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas nedod tiesības uz atlīdzību, atkārtoti vērtējot darbspēju zaudējumu un nosakot invaliditāti, kas dod tiesības uz atlīdzību, to piešķir, ņemot vērā apdrošinātās personas apdrošināšanas iemaksu algu pirms apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas, ja no apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas līdz invaliditātes noteikšanai ir pagājuši mazāk kā pieci gadi, vai pirms invaliditātes noteikšanas dienas, ja no apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas līdz invaliditātes noteikšanai ir pagājuši vairāk kā pieci gadi.
Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu atlīdzības aprēķināšanai nosaka saskaņā ar tiesību normām, kas ir spēkā attiecīgi vai nu apdrošināšanas gadījuma iestāšanās vai invaliditātes noteikšanas dienā.
Darbspēju zaudējumu nosaka atkārtoti un gadījumā, ja darbspēju zaudējums nav bijis ilgāks par pieciem gadiem, atlīdzības izmaksa tiek atjaunota.
Tas nozīmē, ka arī tajos gadījumos, kad pēc arodslimības konstatēšanas vai nelaimes gadījuma darbā atlīdzība nav piešķirta, piešķirot to pēc ilgstoša laika perioda, to būtu tiesības aprēķināt, ņemot vērā personas ienākumus pirms invaliditātes noteikšanas dienas. Atjaunojot atlīdzības izmaksu, to pārskatīs, ņemot vērā visus indeksus, kas atlīdzībai piemēroti pirms tās atjaunošanas. Ja pagājuši vairāk nekā pieci gadi, atlīdzību par darbspēju zaudējumu piešķir no jauna.
Līdz šim praksē mēdza būt gadījumi, kad, piemēram, pēc arodslimības konstatēšanas, darbspēju zaudējums procentos novērtēts zem 25%, kas nedod tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu. Turpretī pēc vairākiem gadiem darbspējas zaudējums tiek noteikts vismaz 25% apmērā, un personai rodas tiesības uz atlīdzības saņemšanu.
Grozījumi arī paredz, ka persona pēc ārstniecības pakalpojumu saņemšanas, kurus tā sedz no saviem līdzekļiem, varēs iesniegt VSAA maksājumu apliecinošus dokumentus un pamatojoties uz tiem, saņemt kompensāciju.
Lai personai nodrošinātu nepieciešamos naudas līdzekļus pakalpojuma saņemšanai arī tajos gadījumos, kad tās rīcībā nav pietiekoši naudas līdzekļi, VSAA rakstiski apliecinās ārstniecības iestādei ārstēšanās kopējo izdevumu apmaksu, kurus apdrošinātajai personai ir paredzēts saņemt, izsniedzot garantijas vēstuli. Pēc pakalpojuma un apliecinošo dokumentu saņemšanas, VSAA pārskaita medicīnas iestādei nepieciešamo summu. Persona pēc minēto pakalpojumu saņemšanas, kurus tā sedz no saviem līdzekļiem, iesniedz VSAA maksājumu apliecinošus dokumentus un pamatojoties uz tiem, saņem kompensāciju.
Apdrošināšanas gadījums ir apstiprināts fakts par nelaimes gadījumu darbā, kā arī atrodoties ceļā uz darbu vai no darba darba devēja valdījumā esošā transportlīdzeklī, vai konstatēta saslimšana ar arodslimību, ja rezultātā iestājusies apdrošinātās personas pārejoša darba nespēja, daļējs vai pilnīgs darbspēju zaudējums vai nāve.
Noteikumos jau ir noteikta slimības pabalsta aprēķināšanas formula, kur tiek izmantota personas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga. Ar grozījumiem tiek precizēts, ka slimības pabalsta aprēķināšanai tiek izmantota kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, no kuras darba devējs ir veicis vai tam bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas darba negadījumu apdrošināšanai.