Strādā vesels

Informācija darba aizsardzības speciālistiem par plānotajām izmaiņām darbā ar azbestu

2025. gada 21. maijā

Eiropas Parlaments un Padome 2023. gada 22. novembrī pieņēma Direktīvu 2023/2668, ar kuru tiek grozīta Direktīva 2009/148/EK par darba ņēmēju aizsardzību pret risku, kas saistīts ar pakļaušanu azbesta iedarbībai darba vietā (turpmāk - Direktīva 2023/2668). Šī jaunā direktīva ir nozīmīgs solis, lai vēl vairāk uzlabotu darba aizsardzību un samazinātu ar azbestu saistītos veselības riskus, jo īpaši ļaundabīgo audzēju veidošanos.

Labklājības ministrija 2025.gadā strādā pie Direktīvas 2023/2668 prasību pārņemšanas nacionālajā regulējumā, izstrādājot grozījumus Ministru kabineta 2004.gada 12.oktobra noteikumos Nr.852 „Darba aizsardzības prasības darbā ar azbestu”. Direktīva 2023/2668 nacionālajā regulējumā jāpārņem līdz 2025.gada 21.decembrim

Ņemot vērā, ka grozījumi paredzēs vairākas būtiskas prasības nodarbināto aizsardzībai un apmācībai, kā arī Valsts darba inspekcijas informēšanai, aicinām savlaicīgi iepazīties ar gaidāmajām izmaiņām.

Direktīva 2023/2668 paredz šādas būtiskākās prasības:

1. Precizēta azbesta definīcija, nosakot saikni ar Regulu (EK) Nr. 1272/2008 par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu (CLP regula) un kancerogēnu regulējumu. Azbests ir klasificēts kā 1A kategorijas kancerogēns.

2. Noteikta stingrāka arodekspozīcijas robežvērtība – 0,01 šķiedras uz kubikcentimetru (f/cm³), kas ir ievērojami stingrāka par pašreiz spēkā esošo robežvērtību 0,1 (f/cm³). Šīs robežvērtības ieviešanai praksē būs nepieciešams uzlabot darba vides gaisa monitoringu un nodrošināt efektīvākus kontroles pasākumus darba vietās.

3. Precizētas metodes azbesta šķiedru skaitīšanai. Lai nodrošinātu vienotu un salīdzināmu ekspozīcijas mērījumu visā Eiropas Savienībā, kā arī lai sniegtu precīzākus mērījumu datus, direktīva 2023/2668 precizē metodes, kā veicama azbesta šķiedru skaitīšana gaisa paraugos. Šķiedru skaitīšana būs jāveic ar elektronmikroskopiju vai ar jebkuru citu alternatīvu metodi, kas sniedz līdzvērtīgus vai precīzākus rezultātus. Attiecīgi noteikumos tiks precizēta gan atsauce uz metodiku, gan arī precizētas prasības mērījumu veikšanai.

4. Precizēti pasākumi darba vietās. Direktīva 2023/2668 detalizētāk nosaka pasākumus, kas darba devējiem jāievieš, lai aizsargātu darbiniekus pret azbesta iedarbību. Stingrākas prasības būs noteiktas attiecībā uz:

  • darba plānošanu un veikšanu, lai novērstu vai maksimāli samazinātu azbesta šķiedru izplatīšanos;
  • aizsardzības līdzekļu (individuālo un kolektīvo) izmantošanu un efektivitāti;
  • aprīkojuma izvēli un apkopi;
  • atkritumu apsaimniekošanu, kas satur azbestu;
  • gaisa monitoringu un tā regularitāti;
  • medicīnisko uzraudzību un veselības pārbaudes nodarbinātajiem, kas ir vai varētu būt pakļauti azbesta iedarbībai.

5. Prasības darba devējiem par informācijas iegūšanu. Direktīva 2023/2668 uzsver, cik svarīgi ir iegūt visu nepieciešamo informāciju pirms darba uzsākšanas ar materiāliem, kas varētu saturēt azbestu. Tādejādi tiks precizētas prasības attiecībā uz informācijas apriti, piemēram, rūpīgu izpēti, lai identificētu azbesta klātbūtni ēkās, iekārtās vai citos objektos pirms jebkādu demontāžas, remonta vai apkopes darbu uzsākšanas. Nepieciešamības gadījumā būs jāveic materiālu testēšana un konsultēšanās ar kompetentiem speciālistiem.

6. Visaptverošāka obligātā nodarbināto apmācība. Direktīva 2023/2668 nosaka obligātu un praktisku apmācību nodarbinātajiem, kuri pakļauti azbesta iedarbībai. Apmācībai jāaptver gan informācija par azbesta īpašībām, azbesta ietekmi uz veselību, ieskaitot sinerģiju ar smēķēšanu, gan teorētisku un praktisku apmācību par drošām darba metodēm, rīcību ārkārtas gadījumos un individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu.